Systemy alarmowe

SswinSystem Sygnalizacji Włamania i Napadu (SSWiN) potocznie zwany Systemem Alarmowym jest podstawowym zabezpieczeniem budynków przed niepożądanymi intruzami i wtargnięciem z zewnątrz. Możemy je podzielić na zewnętrzne, obwodowe i wewnętrzne. Obwodowe systemy zewnętrzne pozwalają zabezpieczyć nam obiekt czy posesje już od ogrodzenia aż po sam budynek, czyli już od momentu próby przejścia przez ogrodzenie do samego dojścia do budynku. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego rozwiązania systemowego możemy otrzymywać sygnał lub alarm od centrali o takich zdarzeniach. Wewnętrzne systemy alarmowe przesyłają sygnał alarmowy w chwili wtargnięcia do budynku. Systemy takie mogą być podłączone do agencji ochrony lub indywidualnie powiadamiać nas poprzez linię telefoniczną lub GSM, a także współpracować z innymi systemami.

O skuteczności systemu decyduje efektywny w działaniu i odporny na tzw. ,,fałszywe alarmy” system SSWiN poprzez prawidłowe zastosowanie doboru czujek alarmowych i ich umiejscowienia. Również centrala alarmowa oraz sygnalizator dźwiękowy powinny zostać umieszczone możliwie w jak najbardziej niedostępnych miejscach dla intruza, gdzie nie będzie możliwy jej sabotaż, aby zapewnić optymalny poziom bezpieczeństwa.

ZASTOSOWANIE

Elementy systemu

System alarmowy składa się z następujących elementów :

  • centrali alarmowej i ekspanderów (wejść i wyjść) –  zarządza całością i reaguje na sygnały z czujników, wyzwala odpowiednią akcję alarmową poprzez uruchomienie sygnalizatorów i podania sygnału na odpowiednie wyjścia
  • manipulatora (szyfratora, klawiatury) – uzbrajanie lub rozbrajanie systemu
  • czujek (ruchu, otwarcia, zbicia szkła, drgań, itp.) – pasywna podczerwień
  • przycisków napadowych, itp.
  • sygnalizatorów – zewnętrznych i wewnętrznych
  • systemów powiadamiania (modułów GSM, Ethernet, dialerów itp.)
  • oprogramowania

KORZYŚCI I ADRESACI

PODSTAWOWE KORZYŚCI

System alarmowyGłówną korzyścią jest bezpieczeństwo obiektu i zaalarmowanie o każdym zdarzeniu czy wtargnięciu na zabezpieczony obszar lub do samego budynku. Systemy alarmowe nie tylko chronią przed włamaniami ale także nie rzadko są stosowane do różnego rodzaju innych powiadomień jak np. stężenie tlenku węgla, poziom temperatury, stężenie dymu.

ADRESACI SYSTEMU

Wszelkiego rodzaju obiekty gdzie konieczne jest zabezpieczenie mienia w ich wnętrzu lub zabezpieczenie przed wtargnięciem na teren przez intruzów. Systemy te sprawdzają się zarówno na posesjach prywatnych, w domach czy mieszkaniach jak i dużych obiektach użyteczności publicznej typu centra handlowe, biurowce, obiekty przemysłowe, zakłady produkcyjne.